Filmat me të ardhurat më të mëdha! – Filma24.GG | Filma dhe seriale me Titra Shqip HD

Filmat me të ardhurat më të mëdha!

Këto janë hitet me të ardhurat më të mëdha nga biletat, gjatë viteve 2010. Me shërbimet e transmetimit në rritje të dukshme në këtë dekadë, është normale që zakonet e shikimit të filmave kanë ndryshuar në mënyrë drastike nga 10 vjet më parë. Në të njëjtën kohë, audienca ka treguar se ata janë ende më shumë se të gatshëm për të shkuar në teatër për të parë një film të ri, veçanërisht nëse është një prej ekskluziviteteve më të njohura të Hollywood-it. Në këtë dekadë u pa që Marvel Cinematic Universe luajti një rol kryesor në industrinë e filmave, me kthimin e Star Wars dhe shumë më tepër.

Deri tani, 43 filma në histori kanë kapur 1 miliard dollarë ose më shumë, bazuar në të ardhurat globale. Në vitin 2010, ky numër ishte vetëm në 7. Kjo do të thotë që filmat në këtë listë nuk janë thjesht goditjet më të mëdha të dekadës së kaluar; ata janë disa nga filmat më të mëdhenj të të gjitha kohërave. Pa shtuar fjalë të tjera, këtu janë 15 hitet më të mëdhenj, bazuar në numrin e biletave gjatë viteve 2010 (dhe po, Disney do të jetë mjaft i pranishëm në këtë pjesë).

15. INCREDIBLES 2

Të ardhura nga biletat: 1.242 miliardë dollarë (608.5 milion dollarë në vendin e vet)

Në vitet 2000, Pixar ishte i njohur gjerësisht për hartimin e tregimeve origjinale të përzemërta, por ata shpesh filluan t’i zhvillojnë historitë e tyre në vitet 2010. Pas shumë vitesh zhurmë, Incredibles 2 e shumëpritur, mbërriti në verën e vitit 2018, dhe ky film nuk zhgënjeu. Megjithëse mund të mos ketë qenë aq i freskët sa pararendësi i tij novator, shumë menduan se ishte një vazhdim, që bëri që pritja ta vlente. Shikuesit ishin të lumtur që e panë familjen superhero përsëri në veprim. Fundjava e saj e hapjes, që arriti 182.6 milion dollarë ishte një rekord për filmat e animuar, dhe më i madh se disa filma me libra komikë me veprim të drejtpërdrejtë. Nëse Pixar vendos ndonjëherë të bëjë një Incredibles 3, ekziston interes i garantuar.

14. BEAUTY AND THE BEAST

Të ardhurat nga biletat: 1.263 miliardë dollarë (504 milion dollarë në vendin e vet)

Sikur Mouse House të mos fitonte para të mjaftueshme nga filialet e tyre të ndryshme, ata arritën një minierë tjetër ari duke prodhuar një xhirim të disa prej klasikëve të tyre më të dashur. Do të vijë një kohë kur kjo mos të ketë interes, por tani për tani ata po korrin përfitimet. Beauty and the Beast është një nga brendet më të suksesshme, duke kapërcyer një kritikë të vakët për të ilustruar nostalgjinë, e cila tregohet nëpërmjet të ardhurave nga biletat. Në Shtetet e Bashkuara, ky ishte filmi i dytë me fitimet më të mëdha të vitit 2017, duke lënë pas Wonder Woman, Guardians of Galaxy Vol. 2, dhe të tjerët

13. FROZEN

Të ardhurat nga biletat: 1.274 miliardë dollarë (400,7 milion dollarë në vendin e vet)

Para se të dilte Frozen, departamenti i filmave të animuar i Disney-t ishte duke u përpjekur të vazhdonte me Pixar-in, i cili ishte një monstër i pandalshëm në këtë pikë. Edhe një kritik i Wreck-it Ralph mund të mblidhte vetëm 186.8 milion dollarë brenda vendit gjatë ekzekutimit të tij në vitin 2012. Sigurisht, Frozen ishte hit i nevojshëm për Disney Animation, duke u bërë titulli i tyre më i madh. Filmi kapi absolutisht majat kur doli, falë muzikës që përfshihej në një pjesë të madhe të filmit. Vazhdimësia ka pritshmëri po aq të madhe.

12. JURASSIC WORLD: FALLEN KINGDOM

Të ardhurat nga biletat: 1.308 miliardë dollarë (417.7 milion dollarë në vendin e vet)

Kur Jurassic World i parë ndaloi xhirimet në verën e 2015, ishte e qartë se trilogia e re e Universal, ishte duke planifikuar që të shihte dritën e diellit. Verën e kaluar doli Fallen Kingdom dhe megjithëse nuk mori vlerësimet më të mira, audienca tregoi se ata ende dëshirojnë të shohin dinosaurët në veprim. Në vitin 2018, ai renditej mes katër filmave me fimitet më të larta në të gjithë botën dhe brenda vendit, duke qenë filmi i rrallë jo i Disney-t që pozicionohet në krye.

11. STAR WARS: THE LAST JEDI

Të ardhurat nga biletat: 1.332 miliardë dollarë (620.1 milion dollarë në vendin e vet)

Numri i biletave të The Last Jedi, dukshëm janë të zbehta në krahasim me The Force Awakens, por kjo nuk tregon se sa mbresëlënëse janë ato numra. Me vazhdimin e trilogjisëi, audienca mezi po priste të shihte se si vazhdoi historia; The Last Jedi shënoi fundjavën e dytë më të madhe të hapjes në dhjetor, të të gjitha kohërave (220 milion dollarë) dhe shpejt u bë filmi më i madh i vitit 2017 në të gjithë botën dhe brenda vendit. Dhe ndryshe nga The Force Awakens, i cili ishte pa kundërshtarë për dollarët e fituar nga biletat, The Last Jedi shkoi krahë për krahë me një konkurrent të denjë në Jumanji: Welcome to the Jungle.

10. HARRY POTTER AND THE DEATHLY HALLOWS – PART 2

Të ardhurat nga biletat: 1.341 miliard dollarë (381.4 milion dollarë në vendin e vet)

Para se MCU të bëhej i rëndë dhe para se të kthehej Star Wars, Harry Potter ishte seria filmike përcaktuese e kësaj gjenerate. Për 10 vjet, audienca erdhi në teatër për t’u transportuar në Botën e Magjistarëve, duke ditur se diçka po krijohej. Ashtu si shumica e serialit të njohur, Deathly Hallow – Part 2, dëshmoi të ishte një sukses i padiskutueshëm. Ishte filmi i vetëm Harry Potter që kapërceu limitin prej 1 miliardë dollarësh (megjithëse shumë nga paraardhësit e tij u afruan shumë) dhe solli fitimet më të mëdha te WB. Duke parë numrat e Harry Potter, nuk është për t’u habitur që ata e sollën këtë ekskluzivitet përsëri pesë vjet më vonë, së bashku me seritë Fantastic Beasts.

9. BLACK PANTHER

Të ardhurat nga biletat: 1.346 miliardë dollarë (700 milion dollarë në vendin e vet)

Në fillim të vitit 2018, shumë njerëz do të kishin parashikuar se Avengers: Infinity War, do të ishte filmi më i madh i vitit. Kjo doli e vërtetë… në biletat e shitura në të gjithë botën. Brenda vendit, Black Panther dominoi duke tejkaluar edhe pritshmëritë më të mëdha. Me një datë të përsosur të nxjerrjes së filmit, në shkurt, Black Panther tejkaloi një stuhi të përsosur për të përballuar konkurrencën minimale dhe për të marrë fjalë të jashtëzakonshme. Ky film la një përshtypje të konsiderueshme në kulturën pop, duke u bërë filmi i parë komik që fiton një nominim për “Fotografia më e mirë” në çmimet Oscar. Marvel ka një hero të ri për ndërtuar.

8. AVENGERS: AGE OF ULTRON

Të ardhurat nga biletat: 1.402 miliardë dollarë (459 milion dollarë në vendin e vet)

Kur Age of Ultron debutoi në verën e vitit 2015, risia e shikimit të Earth’s Mightiest doli të ishte në dyshim (një nocion që retroaktivisht tingëllon naiv, duke marrë parasysh se çfarë do të vijë në këtë listë). Kjo shpjegon hendekun e konsiderueshëm midis këtij filmi dhe filmit origjinal Avengers. Megjithëse dikush do ta quante këtë një zhgënjim financiar. Age of Ultron është filmi i 10-të me fitimet më të mëdha të të gjitha kohërave. Nëse do të kishte dyshime që Avengers ishte thjesht një trill, Age of Ultron vërtetoi se MCU duhet të qëndronte në këtë nivel.

7. FURIOUS 7

Të ardhurat nga biletat: 1.515 miliardë dollarë (353 milion dollarë në vendin e vet)

Duke pasur fillesa të përulura si “Point Break with cars”, Fast & Furious përfundimisht evoluoi në një nga ekskluzivitetet më të njohura të filmit. Rilindja e pamundur filloi në vitin 2011 me Fast Five, i cili ishte filmi i parë që arriti të kapte 200 milion dollarë brenda vendit. Gjërat arritën kulmin e tyre me Furious 7, duke vendosur një rekord të ri të këtij ekskluziviteti pas vetëm 10 ditësh lëshimi. Sigurisht, vdekja e Paul Walker (i cili ndërroi jetë në 2013) ishte padyshim një faktor, pasi fansët donin të shihnin performancën e tij të fundit dhe reagimin prekës të ekipit që punoi me personazhin Walker Brian O’Connor.

6. THE AVENGERS

Të ardhurat nga biletat: 1.518 miliardë dollarë (623.3 milion dollarë në vendin e vet)

Duket si shekuj më parë, por kishte një moment ku Marvel Cinematic Universe u vlerësua si shumë ambicioz për të pasur sukses. Disa menduan se ishte e rrezikshme të përdoren personazhet e nivelit të dytë të librit komik, si bazë për diçka që nuk ishte provuar kurrë më parë në film. Dhe është e vërtetë që Marvel përjetoi disa dhimbje në fazën e parë; Thor and Captain America, The First Avenger, nuk arritën të kapin 200 milion dollarë brenda vendit. Por çdo dyshim për qëndrueshmërinë e MCU u zhduk kur Avengers doli dhe u bë filmi i parë në histori që fitoi 200 milion dollarë në një fundjavë të vetme. Pjesa tjetër, siç thonë, është histori.

5. THE LION KING

Të ardhurat nga biletat: 1.654 miliardë dollarë (543.3 milion dollarë në vendin e vet)

Ashtu si Beauty and the Beast dhe Aladdin para tij, Lion King shërbeu si vërtetim i mëtejshëm që rikrijimet e Disney janë kryesisht prova të rëndësishme. Pavarësisht se ishte një mrekulli teknike, konsensusi i përgjithshëm ishte që ky version i ri që tejkaloi origjinalin, ishte më shumë prej të tërheqjes për shkak të karaktereve të kafshëve fotorealiste. Por kjo nuk i ndaloi shikuesit të hynin masivisht në teatër, duke i dhënë Mouse House-it një tjetër realizim jashtëzakonisht të suksesshme në verën e vitit 2019. Lion King është një nga pesë filmat e Disney që vetëm këtë vit ka arritur vlerën 1 miliard dollarë globalisht.

4. JURASSIC WORLD

Të ardhurat nga biletat: 1.670 miliardë dollarë (652.2 milion dollarë në vendin e vet)

Pasi Jurassic Park III u nënshtrua me vetëm 368.7 milion dollarë në të gjithë botën, ekskluziviteti ngriu për pak kohë. Pushimi doli i dobishëm, pasi rikthimi i butë i Jurassic World e ktheu këtë film në një mënyrë masive. Ishte pak befasuese kur vazhdimi i vonuar filloi shfaqjen e tij duke thyer rekordet e Avengers, por Universal nuk do të ankohej. Ndërsa nuk u konsiderua një klasik veror, si origjinali transcendent, audienca ishte më shumë se e lumtur që të kthehej përsëri dhe të emocionohej edhe një herë nga dinosaurët. Nuk ndikoi gjithashtu që Jurassic World paraqiti Chris Pratt në kulmin e popullaritetit të tij, megjithëse kjo nuk është aspak arsyeja kryesore pse filmi ishte një sukses i tillë.

3. AVENGERS: INFINITY WAR

Të ardhurat nga biletat: 2.048 miliardë dollarë (678.8 milion dollarë në vendin e vet)

Shqetësimet që MCU nuk mund të ketë sukses, u zhdukën në kohën kur arriti Infinity War. Ekskluziviteti tashmë i kishte bërë popullor emrat si, Ant-Man dhe Guardians of the Galaxy, kështu që sigurisht që një film që ndërthuri të gjithë heronjtë që mbijetuan, ishte një sukses me biletat. Marvel kishte shfaqur Thanos që nga 2012, duke e bërë Infinity War një pritje që ia vlejti për fansat. Duke dalë para kohe në sezonin e filmit veror (Disney e zhvendosi premierën deri në prill për të parandaluar përhapjen e atyre që e konkurrojnë), Infinity War shpejt kapi majat më të larta të të gjitha kohërave.

2. STAR WARS: THE FORCE AWAKENS

Të ardhurat nga biletat: 2.068 miliardë dollarë (936.6 milion dollarë në vendin e vet)

Kur u bë premiera e Revenge of Sith në vitin 2005, të gjithë (përfshirë George Lucas) menduan se saga e Star Wars kishte mbaruar. Kjo është arsyeja pse ishte një surprizë kur Disney bleu Lucasfilm në vitin 2012 dhe menjëherë filloi të punojë me një liste të re të filmave Star Wars, duke përfshirë trilogjinë e vazhdimeve mitike. The Force Awakens ishte filmi i parë Star Wars në 10 vjet; hyrja dhe rrethanat që lidhen me lëshimin e tij nuk mund të përsëriten kurrë. Si tërheqja kryesore gjatë sezonit të festave, gjithnjë e më fitimprurës, The Force Awakens theu pothuajse për çdo rekord në film. Arritjet në vendin e vet, ka mundësi të qëndrojnë për shumë vite në vazhdim.

1. AVENGERS: ENDGAME

Të ardhurat nga biletat: 2.797 miliardë dollarë (858.3 milion dollarë në vendin e vet)

Në pesë ditët e para, Endgame fitoi një shifër mahnitëse prej 1.2 miliardë dollarë në të gjithë botën, një shifër që shumë filma do të donin të shihnin si total të të ardhurave të tyre. Nga ai moment, u bë e qartë se ky nuk ishte një film i zakonshëm; Endgame ishte një ngjarje e paparë gjenerative kinematografike, pëlqimet e së cilës nuk do të shihen më kurrë (madje edhe Rise of Skywalker nuk i afrohet). Ky ishte kulminacioni i Infinity Saga, duke lidhur skenat dhe personazhet e më shumë se një dekade, në një paketë kohezive, emocionuese dhe të kënaqshme. Në të vërtetë nuk ishte befasi kur e kapërceu Avatarin për t’u bërë filmi me fitimet më të mëdha të historisë. MCU do të vazhdojë me Fazën 4 dhe më tej, por do kalojë shunë kohë përpara se t’i afrohen përsëri nivelit të Endgame.